Connect with us

България

Фискалният съвет одобрява изравняването на осигурителната тежест за всички заети, но не одобрява повишаването на заплатите  

Публикувана

на

Фискалният съвет многократно е повдигал темата за привилегированото отношение към държавните служители, военните, полицаите и магистратите по отношение на осигурителните им вноски. Привилегията за поемане на пълните осигуровки от страна на държавата е останала от времето, когато държавните служители не бяха добре платени. Към днешна дата тази привилегия е по-скоро несправедлива спрямо останалите служители в държавната администрация (на трудов договор) и служителите в частния сектор. Няма икономическа логика в това едни служители да плащат лични осигурителни вноски, а други да не плащат.

Това се посочва в позиция на Фискалния съвет.

Реклама

В нашите препоръки за оптимизиране на разходите за персонал в бюджета за 2026 г. още през есента предложихме отмяна на тази привилегия, като целта беше освен премахване на ненужната привилегия да се постигне и фискална консолидация.

По наши сметки платените осигуровки за държавните служители, вкл. тези в съдебната система (без тези по Закона за МВР) възлизат на 200 млн. евро., т.е. фискалният ефект за бюджета ще бъде около 100 млн. евро. по-малко осигуровки. Включването на полицаите и военните в обхвата на мярката ще има много по-голям фискален ефект, тъй като към момента държавата плаща 73,3% осигуровки.

Реклама

Чл. 74 от Проекта на ЗДБРБ за 2026 г. предвижда от 01.08.2026 г. държавните служители и магистратите да поемат част от осигурителните си вноски в съотношение 20/80, а от 01.01.2027 г. съотношението да стане 40/60 и да се изравни с останалите заети лица в частния сектор.

Фискалният съвет подкрепя намерението на правителството да изравни осигурителната тежест за държавните служители и магистратите с останалите з  

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *