Свят
Техеран: Никоя друга институция, нито друга държава, освен Иран, не е отговорна за управлението на Ормузкия проток
Иранският външен министър Абас Арагчи предупреди днес, че всякаква намеса в управлението на Ормузкия проток от Техеран, извън рамките, предвидени в меморандума за разбирателство с Вашингтон, рискува „да засили напрежението“ в региона, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
„Никоя друга институция, нито друга държава“, освен Иран, не е „отговорна“ за управлението на протока, и „в съответствие с меморандума за разбирателство всяка намеса в този въпрос, всеки опит за приемане на нови или отделни разпоредби“ ще доведе „до забавяния в отварянето на протока и ще засили напрежението“, заяви Арагчи, който е на официално посещение в Багдад.
„Призовавам всички страни да не се намесват в управлението на протока и да не позволяват този меморандум за разбирателство да се отклони от курса си“, добави иранският министър след размяната на удари със САЩ, започнала в петък.
