Connect with us

Свят

Съдии от Международния наказателен съд съдят администрацията на Тръмп заради наложени санкции 

Публикувана

на

Трима съдии от Международния наказателен съд (МНС) са завели дело срещу администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп заради наложените им санкции. Според информация на „France 24“ ищци по делото са Кимбърли Прост от Канада, Соломи Балунги Боса от Уганда и Рейн Аделаида Софи Алапини-Гансу от Бенин, предава News.bg.

Делото е насочено не само срещу президента Доналд Тръмп, но и срещу няколко високопоставени представители на американската администрация. Сред ответниците са държавният секретар Марко Рубио, министърът на финансите Скот Бесент, изпълняващият длъжността главен прокурор Тод Бланш и директорът на Службата за контрол на чуждестранните активи Брадли Смит.

Реклама

Администрацията на Тръмп е наложила санкции на най-малко 11 служители на Международния наказателен съд, включително на главния прокурор на институцията. Мерките включват забрани за пътуване и замразяване на активи. Според информацията част от санкциите са свързани с разследванията на МНС срещу Израел, който е сред най-близките съюзници на САЩ.

Напрежението между Вашингтон и съда се засили след като през 2024 г. Международният наказателен съд издаде заповед за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху по подозрения за военни престъпления. Решението предизвика остри реакции от страна на Израел и редица американски политици, които поставиха под въпрос юрисдикцията на съда.

Реклама

В съдебния иск магистратите твърдят, че санкциите са насочени към наказване на предишни съдебни решения и представляват пряка намеса в независимостта на международното правосъдие. Според тях ограниченията имат тежки практически последици, като възпрепятстват достъпа им до банков 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *