Свят
САЩ и Иран си размениха удари. Петролът надолу въпреки ескалацията ОБЗОР
Споразумението за прекратяване на огъня в Близкия изток е пред пълен колапс, след като през изминалите часове Съединените щати и Иран си размениха масирани военни удари, прераснали в нападения срещу съседни държави.
Централното командване на САЩ (CENTCOM) предприе втора поредна нощ на мащабни бомбардировки по иранското крайбрежие. Американски изтребители поразиха складове за ракети, радарни станции и системи за противовъздушна отбрана (ПВО). Вашингтон обяви, че атаката е директен отговор на ирански дрон, ударил пореден търговски танкер в Ормузкия проток.
Иранският Корпус на ислямската революционна гвардия (КРИГ) отвърна незабавно с вълни от ракети и безпилотни апарати срещу държави от Залива, в които има американски бази. Армията на Кувейт потвърди, че националната ПВО активно прехваща цели в небето, а в Бахрейн – където е базиран Пети американски флот – бяха задействани сирените за въздушна тревога.
Двете суперсили взаимно се обвиниха в пълно потъпкване на подписаното на 17 юни примирие. Американският президент Доналд Тръмп отправи безпрецедентно предупреждение към Техеран, заявявайки, че ако атаките не спрат, САЩ ще довършат започнатото и „Иран повече няма да съществува“.
Въпреки драматичната ескалация на преките военни удари между САЩ и Иран в Персийския залив от изминалата нощ, световните енергийни пазари реагираха неочаквано успокоено. Към тази сутрин фючърсите на международния бенчмарк суров петрол Brent отбелязаха спад от над 1,2%, спускайки се до нива от 72,60 долара за барел – стойности, характерни за периода преди началото на мащабния конфликт.
Пазарните експерти обясняват този тренд с факта, че корабоп
