Connect with us

Свят

Разбиха схема за кражба на ток в Гърция, щетите надхвърлят 9 милиона евро 

Публикувана

на

Гръцката полиция е арестувала трима души по подозрение за участие в организирана схема за кражба на електроенергия, съобщава гръцкото издание „Катимерини“. Според разследващите задържаните са част от по-голяма престъпна група, действала в различни региони на страната, предава News.bg.

Освен тримата арестувани, обвинения са повдигнати и на още 105 души, за които се смята, че са били свързани с дейността на организацията.

Реклама

По данни на полицията членовете на групата са манипулирали електромери на жилищни и търговски обекти в редица райони на Гърция. Незаконните действия са засечени в Атика, Македония, Тракия, Тесалия и Пелопонес.

Разследването сочи, че чрез намеса в измервателните устройства потребителите са успявали да отчитат по-ниско потребление на електроенергия или изцяло да избягват заплащането на част от използвания ток.

Реклама

Според предварителните оценки нанесените щети на гръцкия оператор на електроразпределителната мрежа DEDDIE възлизат на над 9 милиона евро.

Властите продължават разследването, като се очаква да бъдат изяснени точният механизъм на схемата, ролята на отделните участници и реалният размер на финансовите загуби.

Реклама

Кражбите на електроенергия са сред проблемите, с които се сблъскват енергийните системи в редица европейски държави, включително България. Подобни практики водят до финансови загуби за операторите на мрежите и затрудняват нормалното функциониране на енергийната инфраструктура, поради което контролните органи в страните от региона засилват проверките срещу незаконни присъединявания и манипулации на електромери. 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *