Свят
Нов метеж в Русия? Командир плаши Кремъл с оръжие
Посланието явно е стигнало до Кремъл: Александър Лунин, бивш руски командир от войната срещу Украйна, иска среща с Владимир Путин и заплашва, че ще насочи „оръжие срещу Кремъл“. Заражда ли се бунт срещу Москва?
Бившият командир на разузнавателния отряд на доброволческия батальон „Судоплатов“ Александър Лунин, който поиска лична среща с Владимир Путин, заяви, че е получил покана да посети Москва. Но Лунин твърди, че няма да се срещне с президента, а с Виталий Бородин, когото медиите свързват с прокремълска дейност и многобройни доноси срещу обществени и културни дейци. По-рано Лунин записа обръщение към Путин, в което заяви, че руски военнослужещи са подлагани на изтезания и насилие, и поиска „аудиенция при президента“. За едно денонощие клипът е бил гледан 11 милиона пъти.
Обръщението към Путин
В Кремъл реагираха на видеообръщението на Лунин. Прессекретарят на президента Дмитрий Песков намери за „доста странни“ формулировките на военния.
Лунин твърди, че при него са дошли хора, представили се за служители на Министерството на отбраната и на Министерството на вътрешните работи, които го помолили да предаде на президента информация за случващото се в армията. В обръщението си той казва, че руските военнослужещи са подлагани на изтезания и насилие за това, че отказват да изпълняват „самоубийствени заповеди“ на фронта и да предават парите си на командирите. Той също твърди, че много военни биват държани в „подземия“, а някои от тях след наказания се обявяват за безследно изчезнали. Лунин предупреждаваше, че ако не получи възможност да се срещне с президента, „армията ще насочи оръжията си срещу Кремъл“.
Представ
