Connect with us

България

Министър Абровски даде официален старт на жътвената кампания за 2026 г.  

Публикувана

на

Министърът на земеделието и храните Пламен Абровски даде официален старт на жътвената кампания за 2026 г. По време на церемонията, която се проведе в с. Дренов, област Ловеч, министър Абровски заяви, че добрата реколта никога не е случайност, а е резултат от професионализъм, всеотдайност и отговорност към българската земя. „Дългият път от есенната сеитба до прибирането на последното зрънце в складовете е свързан с много труд, постоянство и надежди. Благодарение на усилията на земеделските производители и на прилагането на съвременни агротехнически практики, България продължава да бъде сред водещите производители на пшеница не само в Европа, но и в световен мащаб“, каза още министър Абровски.

По данни на МЗХ, през тази година прогнозното производство от реколта 2026 се очаква да бъде между 6,5 и 6,8 млн. тона пшеница и малко над 1 млн. тона ечемик.

Реклама

В събитието, част от инициативата „Златна жътва – Ловеч 2026“, участие взеха и президентът на Република България Илияна Йотова, кметът на Ловеч Страцимир Петков, областният управител Пламен Христов, председателят на Комисията по земеделие, храни и гори към 52-то Народно събрание Явор Гечев, народни представители, изпълнителният директор на Държавен фонд „Земеделие“ Владислава Казакова, председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Илия Проданов и земеделски производители от района.

По-рано пред медии министър Абровски коментира, че към момента няма основание за притеснения относно наличностите на сурово мляко в страната. Той посочи, че за периода от 1 януари до 1 юни 2026 г. внесените количества мляко представляват едва 7,5% от общото количество, което се използв  

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *