Connect with us

България

Мая Манолова: Омбудсманът трябва да защитава гражданите, а не ЧСИ-тата  

Публикувана

на

Бившият омбудсман Мая Манолова остро разкритикува предложенията за разширяване на правомощията на частните съдебни изпълнители (ЧСИ), които според нея биха ощетили гражданите и биха улеснили събирането на спорни и погасени по давност задължения.

„Отдавна се опитват ЧСИ-тата да прокарат тези законопроекти, с които да бъдат разширени техните правомощия. Бях отрязала техните мераци, докато бях омбудсман, и съм категорично против и сега, като граждански защитник“, заяви Манолова в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Реклама

По думите ѝ частните съдебни изпълнители в момента имат право да събират задължения, които вече са преминали през съдебна процедура и имат изпълнителен лист. Новите предложения обаче предвиждат те да могат да събират и т.нар. доброволни дългове към доставчици на обществени услуги. „Това означава милиони задължения на граждани към ВиК дружества, топлофикации, мобилни оператори и компании за бързи кредити да бъдат събирани без да са минали през съд, през частните съдебни изпълнители“, каза тя.

Според Манолова подобна промяна би била изгодна за ЧСИ, но опасна за потребителите. „Това е прекрасна идея за ЧСИ-тата, но е огромен проблем за гражданите. Факт е, че огромна част от тези задължения са погасени по давност“, подчерта тя.

Реклама

Манолова твърди, че на практика длъжниците често не получават информация за правата си. „Няма един случай, в който ЧСИ да е казал на длъжника: ‘Извинявайте, вие тук може да направите възражение за погасяване по давност.’ Просто си ги събират“, заяви тя. По думите ѝ няма основание да се вярва, че при евентуално разширяване на правомощията си частните съдебни изпълнители ще започнат акт  

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *