България
Любослав Костов: Това не е бюджет изцяло на реалността, защото имаме надценени разходи
ЕК преди 2 седмици каза, „несправедлива ви е данъчната система, създава регресия“. ЕК веднъж вкара ли го, го казва всяко тримесечие и ако не вземем мерки, ще ни го дава като дисбаланс, каза в интервю пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания.
„Целият бизнес без изключение повтаряше, че не трябва да пипаме данъчната система, докато страната не влезе в еврозоната и Шенген. Ние сме единствената държава с пропорционална система на облагане без облагаем минимум. А плоският данък е писан за доходите, данък печалба е прогресивен в целия свят. Една чистачка като данъчно осигурителна тежест плаща повече за дохода си, отколкото IT специалист с 5000 евро заплата. За съжаление много хора не го разбират и не искат да го признаят. Ако трябва да сме честни, това не е бюджет изцяло на реалността, защото имаме надценени разходи“, каза Костов в предаването „Неделя 150“.
И обясни защо синдикатите не са доволни от проекта за бюджет за 2026 г.:
„Ние подхождаме малко по-прагматично. Ние не харесваме две неща по-точно. На първо място това, че има 10% съкращения навсякъде. Бяхме се разбрали да има анализ, по министерства по първостепенни разпоредители. На някои места, като НАП например, има нужда от допълнителни хора, да събират приходи. За данъчни инспектори няма желаещи за 1100 евро заплата. На други места има раздут щат, който се използва за даване на ДМС-та, има незаети щатни бройки – хора в пенсионна възраст, където има нужда от съкращения. Само че указанието, което беше спуснато, е 10% навсякъде без анализ.
И второто е осигуровките да си плащат държавните служители, половината от осигуровкит
