Connect with us

Свят

Корабният трафик през Ормузкия проток се нормализира! Петролът се връща към предвоенни нива 

Публикувана

на

Цените на петрола се понижиха до нива отпреди конфликта в четвъртък, след като САЩ заявиха, че корабният трафик през Ормузкия проток се нормализира, предава „Ройтерс“.

Американският министър на енергетиката Крис Райт заяви в сряда, че доставките през протока се възстановяват до равнища отпреди ударите на САЩ и Израел срещу Иран на 28 февруари, като най-малко 20 милиона барела са преминали през последните 24 часа.

Реклама

По време на конфликта Иран пое фактически контрол над ключовия морски път, нарушавайки глобалните енергийни потоци. Въпреки възстановяването на трафика, напрежението остава, след като Корпусът на гвардейците на ислямската революция предупреди корабите да използват само маршрути, определени от Техеран, отхвърляйки нови алтернативни трасета като опасни.

Оман обяви временни маршрути, съгласувани с агенция на ООН, а данни на Международната морска организация показват, че 57 кораба с около 1100 моряци са преминали от 23 юни по план за евакуация.

Реклама

Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви в Бахрейн, че Вашингтон търси траен мир без компромис със сигурността в региона. Той подчерта, че САЩ няма да се допуснат Иран да налага такси за преминаване през Ормузкия проток.

„Реалността е, че никоя държава на Земята няма право да налага такси за ползване на международни водни пътища. И това никога няма да бъде приемливо условие за каквато и да е сделка“, каза Рубио пред външните министри от Персийския залив.

Реклама

Оманският външен министър Бадр бин Хамад Ал Бусаид също заяви, че бъдещи договорености не трябва да включват такси.

В САЩ президентът Доналд Тръмп е обект на нарастваща вътрешнополитическа критика. На закрита среща със  

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *