България
Кой разпространява дрога в ромските махали
През изминалата седмица в столичния ромски квартал „Христо Ботев“ се проведе първият протест срещу разпространението на наркотици.
Не за първи път държавата обявява война на наркотиците. Десетилетия след масовото навлизане на различни видове дрога у нас проблемът остава все така нерешен. Фаталните случаи през последните месеци са поредица – от партито с наркотици в Благоевград, завършило със смъртта на непълнолетно момиче, до случая в центъра на София, където мъж беше изхвърлен от района на Лъвов мост, след като не платил за наркотика си.
Преди дни кадри в социалните мрежи показаха видимо непълнолетно момче, което едва се държи на краката си на спирка в столичния квартал „Христо Ботев“. Според местни жители състоянието му напълно съответства на ефекта от фентанила – новия хит на българския наркопазар.
Отвеждаме ви по улиците на квартала, където за наркотиците вече се говори като за пандемия, а местните жители си разменят взаимни обвинения, докато очакват държавата да реши проблема. „Тук децата на приятели, роднини, на много хора изпопадат по улиците. Ужасно е да ги гледам. Аз лично съм спасявал няколко души, които си бяха глътнали езика в квартала. Пръскат фентанил в билката – това е най-новият наркотик. Това е пандемия“, разказва Димитър Борисов, жител на кв. „Христо Ботев“.
Заловиха стотици дози фентанил при спецакция в София
„Никой не ги закача. Полиция има постоянно, но явно някой ги пази. Не виждате ли какво става по спирките? Децата пушат по една билка и не знаят къде се намират. Превръщат се в зомбита“, казва Атанас Димитров.
Семейството на Ани и Методи също е засегнато от наркотиците. Синът им започва да употребява
