Connect with us

Свят

Иран отмени транзитните такси през Ормузкия проток за 60 дни 

Публикувана

на

Висшият съвет за национална сигурност на Иран (ВСНСИ) обяви, че съгласно Меморандума за разбирателство от Исламабад корабите няма да заплащат такси за преминаване през Ормузкия проток през следващите 60 дни, предаде иранската новинарска агенция ИРНА, цитирана от БТА.

В изявление, публикувано късно вчера, Съветът съобщи, че кандидатстващите за преминаване през Ормузкия проток няма да дължат никакви такси за период от 60 дни, като тези разходи ще бъдат поети от администрацията на Иран.

Реклама

Съответно на Иранската контролно-пропускателна служба за Персийския залив е разпоредено да обработва и дава приоритет на подадените заявления във възможно най-кратки срокове, за да бъдат изпълнени целите на Меморандума за разбирателство от Исламабад, се посочва още в изявлението.

В него се допълва, че предвид специфичните условия и наличието на определени рискове за безопасността по маршрута, както и необходимостта от гарантиране на сигурното корабоплаване и предотвратяване на морски инциденти, корабите трябва да преминават по определения им маршрут и в обявеното за тях време, така че капацитетът на трафика постепенно да може да бъде увеличаван.

Реклама

Оперативните процедури и техническите подробности относно преминаването през Ормузкия проток ще бъдат обявени от контролно-пропускателната служба.

Освен това се подчертава, че необходимите мерки по други въпроси, включително разминирането, ще бъдат предприети в съответствие с параграф 5 от Меморандума за разбирателство. 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *