България
Асен Василев: Бюджет 2026 сякаш не е писан от правителството, а от олигархията
Имам чувството, че бюджетът не е писан от българското правителство, а от българската олигархия. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ лидерът на „Продължаваме промяната“ Асен Василев във връзка с представения от кабинета „Радев“ проект за бюджет за 2026 г.
Замразява се минималната заплата, замразяват се майчинските, помощите за деца, минимална пенсия, но в същото време се вдига максималният осигурителен доход. Т.е. замразяват се правата, а се увеличават задълженията, заяви Василев.
Спестява се и от църквата, спестява се от всички, които карат автомобили, защото се вдигат тол таксите с 30%. Изчислили са, че тези пари от тол таксите до 2028 г. да станат 50 млн. евро заплати. В проектобюджета за 2026 година бюджетът на Висшия съдебен съвет е с 250% по-висок, ще се дадат 65 млн. повече. Т.е. всичко, което вземат от тол таксите, го вземат и го дават на ВСС за „добре свършена работа“, добави той.
С 1,5 млрд. евро се вдигат парите за издръжка – командировки, коли, канцеларски материали, кафета и т.н. Общините ще получат 1 млрд. евро, там няма проблеми. Не е ясно къде обаче ще отидат останалите 1,6 млрд. евро, записани в капиталовите разходи, подчерта лидерът на „Продължаваме промяната“.
Замразяват се доходите на хората, затруднява се бизнесът и се отваря един водопад за строителни фирми и за издръжка, допълни той.
Асен Василев коментира и действията на управляващите по избора на нов състав на Висшия съдебен съвет.
Няма проблеми да е по-бавна процедура за ВСС, даже е по-добре, за да има повече време за проучване на кандидатите, но се вижда, че голяма част от критериите изпаднаха от закона и се каза, че ще се заложат в правилата за избор на ВСС. Нека да види
