Свят
Reuters: Дори подмазвачите получават редовна порция обиди, ако се усъмнят в политиката на Тръмп за Иран
Последните седмици не бяха изпълнени с оптимизъм за онези, които вярват, че Европа ще успее да преодолее трудните си отношения с президента на САЩ Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.
Тази седмица американският лидер остро критикува германския канцлер Фридрих Мерц за критиките му към войната с Иран, наричайки я „напълно неефективна“. Впоследствие Пентагонът обяви, че ще съкрати с 5000 от 36 400 войници, разположени в Германия, и ще увеличи митата върху автомобили и камиони от ЕС. Това е ход, който ще засегне най-силно Германия.
Тръмп също така критикува британския премиер Киър Стармър, подчертавайки, че той „не е Уинстън Чърчил“ и заплашвайки да наложи „тежки тарифи“ върху британския внос.
„Министерството на отбраната на Тръмп предложи идеята да накаже съюзниците от НАТО, за които смята, че не подкрепят операциите на САЩ във войната с Иран, включително спиране на членството на Испания и преразглеждане на признаването от САЩ на Фолкландските острови за британско владение“, добавя Ройтерс.
На този фон един европейски дипломат заяви пред репортери:
„Това е, меко казано, обезпокоително.“ „Готови сме за всичко, по всяко време.“
В същото време втори европейски дипломат заяви, че бившият германски канцлер Ангела Меркел, която имаше трудни отношения с Тръмп по време на първия си мандат, е демонстрирала правилния подход.
„Всички научихме по малко как да се справяме с Тръмп. Не можеш да реагираш веднага; трябва да оставиш бурята да утихне и твърдо да защитиш позицията си“, каза дипломатът.
Той отбеляза, че дори тези, които се опитаха да се подмажат, се сблъскаха с гнева на американския президент.
„Всеки, който се опита да напр
