Свят
Анкара се подготвя да посрещне лидерите на държавите в НАТО
Турция трескаво се готви да посрещне лидерите на държавите в НАТО на 7 и 8 юли. На този фон ограниченията и репресиите срещу журналисти и опозиция не стихват.
Предстои Турция да е домакин на срещата на върха на НАТО през юли, а столицата Анкара вече се готви за събитието. Пътища се обновяват, а фасадите на сгради се разкрасяват, разказва коресподентът на АРД Бенямин Вебер.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган открива точно навреме за срещата второ летище в столицата и вижда в него символ на нарастващото влияние на страната си. За разлика от летище „Есенбога“, новото летище в Анкара се намира много по-близо до центъра на града. Именно то трябва да посреща чуждестранните лидери, които гостуват в Турция, посочва АРД.
Местните обаче не демонстрират ентусиазъм. Един мъж казва в анкета по турската телевизия: „Нямаме нужда от второ летище. Досегашното напълно стига за населението на Анкара.“ Друг допълва: „Съмнявам се, че градът е имал нужда от нещо подобно. Всички знаем защо е било построено това летище: за срещата на върха на НАТО в началото на юли.“
В очакване на Тръмп
Президентският дворец в Анкара, официалната резиденция на Ердоган, ще бъде обграден с обширна зона за сигурност. 70 000 служители на силите за сигурност ще бъдат в готовност, когато пристигнат Еманюел Макрон, Джорджа Мелони, Фридрих Мерц. Доналд Тръмп също ще бъде там. „Той ми се обади и каза, че САЩ трябва да присъстват. Отивам само от уважение към президента Ердоган“, заяви американският президент.
Участието на американския президент, който е много критичен към НАТО, е успех за домакина Ердоган още преди събитието, коментира АРД.
В Анкара европейските държави искат да
