Connect with us

Свят

САЩ с втора вълна удари в Иран, Тръмп плаши с край на Ислямската република 

Публикувана

на

Напрежението в Близкия изток достигна критична точка, след като сили на Централното командване на САЩ (CENTCOM ) нанесоха втора поредна нощ мощни въздушни удари по ирански военни обекти.

Операцията е насочена срещу позиции в стратегическия район на Ормузкия пролив и остров Кешм, където са поразени ключови радарни станции, противовъздушна отбрана и складове за безпилотни летателни апарати.

Реклама

Ултиматумът на Белия дом

Американският президент Доналд Тръмп потвърди, че е наредил въздушната кампания в директен отговор на нова иранска агресия. По-рано същия ден ирански дрон камикадзе порази регистрирания в Панама петролен танкер M/T Kiku, превозващ над 2 милиона барела суров петрол през международния коридор. Това бе вторият нападнат търговски съд в рамките на 48 часа след удара срещу контейнеровоза M/V Ever Lovely.

Реклама

В остро изявление в социалната мрежа Truth Social Тръмп предупреди ръководството в Техеран, че крехкото споразумение за прекратяване на огъня, подписано на 17 юни, е пред колапс.

„Иран имаше шанс да спази споразумението, но реши да не го направи. Ако продължат да застрашават корабоплаването, Ислямската република може да спре да съществува“, обяви американският лидер.

Реклама

Ответният удар на Техеран

Ислямската революционна гвардия (IRGC) реагира незабавно, като отхвърли обвиненията за нарушение и обвини САЩ в саботаж на мирния процес. Иранските сили обявиха, че преминаващите кораби нарушават морските разпоредби в техните териториални води. В отговор гвардията предприе ракетни и дрон атаки срещу военни бази на САЩ и техните съюзници в региона. Държавните медии в Иран потвърдиха и за силни експлозии в Южен Иран (в района на Сирик и ос 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *