България
Протест срещу кабинета на Румен Радев се провежда в София
Първи протест срещу кабинета „Радев“ беше обявен за този вечер в 18.30 в центъра на София, информират от Нова телевизия. Участниците в него не са съгласни както с предложения бюджет до края на годината, така и с външната политика на новото правителство.
Хората се събраха на площад „Независимост“. Протестът е под надслов „Анти-Радев: Време е за свобода“. По думите на протестиращите правителството на Румен Радев е злепоставило България пред международните ни съюзници, опитва се да върне страната към руската сфера на влияние, както и дължи отговори за договора с „Боташ“. Също така не са започнати никакви действия по разграждането на модела „Борисов-Пеевски“.
Протестиращите се обявиха и против параметрите на план-сметката, която беше предложена от правителството на Румен Радев. Месец след встъпването на кабинета възгласите са за оставка.
„Бюджетът е същият като този, който свали предходното правителство. Това е конкретният повод да съм на протеста“, обясни протестираща.
„За съжаление, с последните промени в бюджета, които са предложени, не виждам добра алтернатива на развитие“, подчерта друг демонстрант.
По думите на жена, дошла също на протеста: „Всичко, което виждаме дотук от новото правителство, застрашава европейското ни развитие“.
„Тук сме, защото искаме да живеем в нормална държава. Мисля, че няма нужда да чакаме сто дни, за да разберем, че това няма да се случи и при новото управление. Затова сме тук“, обясни мотивите си да се включи в проявата млада жена.
