България
Любомир Каримански осъди Асен Василев за клевета
Любомир Каримански, който е член на Управителния съвет на БНБ, е осъдил на три инстанции Асен Василев за клевета. Това съобщи самият той в своя фейсбук публикация.
Бившият финансов министър трябва да заплати на Каримански сумата от 2556, 46 евро (равностойността на 5000 лева), става ясно от решението на съда. Като първоначалният иск е бил за 10 хил. лева. Делото е заради изказване на Асен Василев от 9 април 2022 г., в предаването „Седмицата“ по „Дарик радио“, че с подпис на Каримански са откраднати 1 000 000 лева от вложител на банката, чийто изпълнителен директор е бил.
Според ВКС след изказването на Асен Василев Каримански бил ядосан, притеснен, чувствал се унизен и омерзен от казаното от лидера на „Продължаваме промяната“. Разстроил се емоционално, затворил се в себе си и не желаел да комуникира с близки, приятели и дори със семейството си. Интервюто породило съмнение у неговите колеги от парламентарната група на ИТН и останалите относно моралните му качества. Получил безсъние и чувство на тревожност, но не било доказано да е получил посттравматично стресово разстройство, казват магистратите.
Двамата трябва да заплатят и разноски за касационната инстанция. Каримански 1227,10 евро, а Асен Василев – 1009, 80 евро.
Ето какво написа и самият Каримански:
„Четири годишен съдебен процес с финален успех! Спечелването на дело в съда – на три съдебни инстанции за клевета и очерняне на професионалното достойнство и лична чест – представлява най-висшата степен на реабилитация, доказвайки, че обективната истина надделява над злонамерените лъжи“, посочва той.
„На 23.06.2026 година Върховният касационен съд, I-во гражданско отделение 3-ти състав, окончателно о
