България
Аферата „Баба Алино“: Само един човек от задържаните 25 души остава в ареста
Само един човек от задържаните 25 души остава в ареста след специализираната полицейска операция във Варна, свързана с незаконно строителство в местността Баба Алино. Сред освободените са и петима служители в кметството на район „Приморски“, които са отговаряли за процедурата по издаване на удостоверения за търпимост, както и десетки собственици на незаконни имоти в града, предаде БНТ.
Вътрешният министър Иван Демерджиев заяви, че арестите в “Приморски” и разследването не са свързани само с Баба Алино, а и с други незаконни практики в Община Варна.
Иван Демерджиев, министър на вътрешните работи: „Десетки, да не кажа и повече са свидетелите, които са разпитани. Подробно са събрани доказателства за тези незаконни практики. Те ще бъдат до край изяснени, а отговорните ще бъдат предадени на прокуратурата.“
20-те задържани за незаконно строителство в града са придобивали имоти чрез схема с удостоверения за търпимост.
Лобомир Николов, и.д. главен секретар на МВР: „Като са попълнили неверни данни в декларации и в последствие с действия, според мен неправомерни, на общински служители, същите са получили такива удостоверения и в момента ги обитават.“
Разследването обхваща документите, издадени от 2019 до 2023 година, а от полицията не изключват задържаните общински служители да са получавали подкупи за издадените документи.
Лобомир Николов, и.д. главен секретар на МВР: „Те съзнателно са знаели, че няма изградена сграда на територията на съответния имот, извършили са съответните проверки, уверили са се в това, че там на това място не е имало сграда, построена преди 2001 година, и в същото време издават това удостоверение за търпимост.
