България
„Изправи се.БГ“: Столичният общински съвет реши водата в София да поскъпва с 43% в следващите 5 години
Столичният общински съвет прие на свое заседание становище по проекта на бизнес план на „Софийска вода“ АД за периода 2027-2031 г., с което на практика се позволява одобряването на плана от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) без корекции. Това съобщават от „Изправи се.БГ“.
Посочва се, че планът предвижда увеличение на цената на водоснабдяването и канализацията с 43% за петгодишния период.
Съветът е отхвърлил предложението на общинския съветник от „Изправи се.БГ“ Войслав Тодоров бизнес планът да не бъде съгласуван в този вид и да бъде върнат на концесионера за преработка.
Становището е прието с 36 гласа „за“, 3 „против“ и 4 „въздържал се“. Освен Войслав Тодоров, против са гласували и независимите съветници Ваня Григорова и Иван Алексиев, а съветниците от БСП, „Възраждане“ и ВМРО са се въздържали.
Според данните в бизнес плана комплексната цена за битовите потребители с ДДС нараства от 2,11 евро на 3,02 евро за кубичен метър. Тъй като цените са определени в реално изражение и подлежат на допълнителна годишна индексация с инфлацията, реалното увеличение на месечните сметки на домакинствата ще бъде по-високо. За петгодишния период в плана е заложена нетна печалба от 160 млн. евро, от които 123 млн. € ще отидат към френската фирма, мажоритарен собственик на дружеството, отбелязват от партията.
В изказването си пред съвета Войслав Тодоров призова мнозинството да не одобрява плана в този вид.
„Срещу 43% по-висока цена софиянци няма да получат по-добро обслужване. Авариите няма да намалеят, а напротив, предвижда се да се увеличат. Загубите на вода остават една трета от цялото потребление.
Разходите на Софийска вода растат с 80 млн. евр
