България
Гастрономията като основен инструмент на дипломацията (ВИДЕО+СНИМКИ)
Светът днес е изправен пред редица предизвикателства – от климатични промени, през недостиг на питейна вода и храни, до войни. Борбата с климатичните изменения и глобалното затопляне е ежедневна. Войните, за съжаление, вече са неизменна част от новинарския поток, а храната – тя е основната част от нашия живот. Колкото по-чиста и екологична е тя, толкова по-здрав е човек.
През 2016 г. Организацията на обединените нации (ООН) определя 18 юни като Ден на устойчивата гастрономия. Целта е не само всяка нация да споделя вкуса и кулинарните си традиции, но и как потреблението на храна въздейства върху околната среда, икономика и общество като цяло. Устойчивата гастрономия има за цел да увеличи използването на местни и сезонни продукти, да намали количеството изхвърлена храна (бел. ред. близо 30% от произведената храна в света се губи или изхвърля), да подкрепи земеделието и рибарството (бел. ред. над 80% от световните хранителни нужди се осигуряват от растения), да съхрани традиционните кулинарни практики и не на последно място да насърчи здравословното и балансирано хранене.
Редица държави честват Деня на устойчивата гастрономия като представят свои традиционни ястия в други държави. Така беше и с посолството на Азербайджан в София. Н. Пр. Елмар Маммадов, посланик на Р Азербайджан в България събра представители на държавни институции, местни власти, академични среди, секторите на туризма, селското стопанство, околната среда, хотелиерството и гастрономията, представители на медиите от Азербайджан и България, както и международни организации на дискусия относно съвременните подходи към устойчивите хранителни системи. Бяха предс
