Connect with us

Свят

Вишеградската четворка се завръща: Търси се „силен глас“ на Централна Европа в Брюксел 

Публикувана

на

Неформалният съюз на Вишеградската четворка (V4) – включващ Унгария, Полша, Чехия и Словакия – направи сериозна заявка отново да се превърне в политическа сила, с която Европейският съюз трябва съобразява.

Както съобщава държавната унгарска агенция MTI, цитирана от БТА, на съвместна пресконференция след срещата на върха край унгарската столица лидерите демонстрираха единство и желание за загърбване на миналите различия от ерата „Орбан“.

Реклама

„Заедно ще представяме Централна Европа в Брюксел и навсякъде“, обяви унгарският министър-председател Петер Мадяр, който бе домакин на събитието. В срещата се включиха полският премиер Доналд Туск, чешкият му колега Андрей Бабиш и словашкият министър-председател Роберт Фицо.

Основни акценти от срещата на върха:

Реклама

Единство в Брюксел: Лидерите се договориха за по-тясна координация на позициите си в рамките на европейските институции, за да гарантират, че икономическите и стратегическите интереси на региона няма да бъдат пренебрегвани.
Посока към разширяване: Петер Мадяр официално постави на масата предложение за разширяване на географския и политически обхват на групата. Сред потенциалните нови членове или партньори бяха споменати Австрия, Германия, Хърватия и Словения.
Подобряване на съседските отношения: Новият курс на Будапеща цели изглаждане на двустранните търговски и политически спорове в региона, които дълги години бяха замразени. Словакия и Чехия също потвърдиха, че възобновяват своите общи правителствени заседания.

Може ли V4 да си върне влиянието?

Реклама

Анализаторите посочват, че слизането на Виктор Орбан от власт и идването на Петер Мадяр отваря нова страница за 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *