Свят
Политическият трус в Лондон: Киър Стармър и Анди Бърнам започнаха преговори за плавен преход на властта
Премиерът в оставка на Великобритания Киър Стармър и соченият за негов сигурен наследник Анди Бърнам проведоха ключова едночасова среща лице в лице, за да гарантират „организирано и координирано“ предаване на управлението, предаде BBC News.
Разговорите, проведени на неутрален терен извън Даунинг Стрийт, идват само ден след емоционалното изявление на Стармър, че се оттегля от лидерския пост на Лейбъристката партия и управлението на страната.
Стармър, който изведе партията до голяма победа през 2024 г., бе принуден да се оттегли след драстичен спад в рейтинга и сериозен бунт в собствените си редици. Катализатор на оставката му станаха частичните избори в Мейкърфийлд миналата седмица, спечелени безапелационно от влиятелния досегашен кмет на Голям Манчестър Анди Бърнам, което му отвори официалния път обратно към парламента и към Даунинг Стрийт 10.
Държавната машина се подготвя за новия премиер
За да избегне институционален вакуум, Киър Стармър официално разреши на Бърнам и на други потенциални претенденти да започнат т.нар. „access talks“ – директни консултации и брифинги с висшия държавен апарат (Civil Service). Пред кабинета си Стармър подчерта, че целта му е да направи прехода „възможно най-лесен и организиран“ за следващия лидер на страната.
Въпреки ролята си на служебен премиер до приключването на избора, Стармър е изправен пред тежки предизвикателства. Правителството вече обяви, че няма да поема нови сериозни финансови ангажименти или законодателни инициативи. Остава обаче напрежението около спорния План за инвестиции в отбраната (DIP), който доведе до оставките на ключови фигури като министъра на отбраната Джон Хийл
