Connect with us

Свят

Преминаването разрешено! Трафикът през Ормузкия проток достигна най-високо ниво от началото на войната в Иран 

Публикувана

на

Най-малко 37 кораба със суровини са преминали през Ормузкия проток вчера, което представлява рекордно голям брой съдове от началото на войната в Близкия изток в края на февруари, сочат данни на платформата „Кплер“ (Kpler), цитирани от Франс прес. Засилването на морския трафик през ключовия морски път се случва почти седмица след сключването на меморандума за разбирателство между САЩ и Иран, пише БТА.

Ако към този брой се добавят и контейнеровозите, най-малко 42 търговски кораба са преминали през протока през вчерашния ден, което също е рекорд, според доставчика на навигационни данни „Ей Екс ЕсМарин“ (AXSMarine).

Реклама

Броят на корабите, преминали вчера през Ормузкия проток, представлява над една трета от обичайните преминавания преди конфликта (около 120 на ден).

По време на войната, от 1 март до 14 юни, средно по-малко от 10 товарни кораба преминаваха ежедневно през протока. От 15 юни, ден след обявяването на споразумението, броят им е нараснал средно до 21, а последните пет дни дори е достигнал около 28.

Реклама

Сред корабите, преминали през протока вчера, според „Кплер“, са пет кораба за превоз на втечнен природен газ.

Присъствието на танкери за втечнен газ „може да бъде един от най-ясните признаци за начало на нормализиране на трафика“, заяви Михаил Тодоров от „ЕйЕксЕс Марин“ пред АФП.

Реклама

Ормузкият проток беше отворен отново миналата седмица след споразумение между Иран и САЩ, което трябва да сложи край на войната в Близкия изток, но Техеран обяви в събота затваряне на протока в отговор на израелски атаки срещу Ливан.

Оттогава Техеран и Вашингтон са се споразумели за механизми, насочени към прекратяване на сблъсъците в Ливан и гарантиране сиг 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *