Свят
Унгария след Орбан! Будапеща прие пакет от закони, чиято цел е освобождаването на замразени пари от ЕС
Унгарският парламент прие пакет от закони, чиято цел е да доведат до освобождаването на европейски фондове за Будапеща в размер на милиарди евро, които бяха замразени поради опасения от корупция при предишното правителство, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Днес 142-ма депутати подкрепиха предложението на правителството на новия министър-председател Петер Мадяр, 39 гласуваха „против“, а трима се въздържаха.
Към момента ЕС задържа финансиране в размер на близо 20 милиарда евро за Унгария, заради предполагаеми злоупотреби на предишното правителство на популиста Виктор Орбан с такива средства.
Твърди се, че европейски пари са попадали чрез схеми – някои добре прикрити, други не толкова – в джобовете на роднини на Орбан или на близки до него олигарси. Предполага се също, че част от средствата са били насочвани и към пропагандния апарат на правителството на Орбан.
Пакетът от закони, който бе приет днес, включва, наред с други мерки, по-строги изисквания за имуществените декларации, които политиците и висшите държавни служители са длъжни да подават. Освен това той предвижда премахване на т. нар. частни фондации в обществен интерес, създадени от Орбан, чрез които значителни финансови ресурси са били насочвани към облагодетелствани лица от системата на бившия премиер.
Законите ще засегнат и около две трети от унгарските университети. Управлението им беше поето от настоятелства, съставени от подбрани лоялни на предишното правителство лица, включително високопоставени политици и проправителствени олигарси.
Поради риска от корупция ЕС изключи тези университети от студентската програма за обмен „Еразъм“ и от програмата за нау
