България
Над половин милиард лева за пътна безопасност са неизползвани, а катастрофите се увеличават
България продължава да е сред държавите с най-висока смъртност по пътищата в Европейския съюз, въпреки че във Фонда за безопасност на движението са натрупани над половин милиард лева. Това показва одит на Сметната палата за периода 2021 – средата на 2025 г., който поставя сериозни въпроси за управлението на средствата и ефективността на мерките за ограничаване на пътния травматизъм.
Към юни 2025 г. във Фонда за безопасност на движението са налични 523,4 млн. лева. Средствата се формират основно от глоби, наложени чрез автоматизирани системи за контрол на движението.
За последните четири години и половина във фонда са постъпили 428 млн. лева, но са изразходвани едва 125,1 млн. лева. Причините за натрупването на средствата са административни проблеми, забавени и прекратени обществени поръчки, както и ограничени възможности за кандидатстване на общини и други организации.
Одиторите предупреждават, че заради инфлацията реалната стойност на натрупаните средства вече е намаляла значително. Ако сегашният модел на управление се запази, неизползваният ресурс може да достигне 873 млн. лева до края на 2028 г.
Средства за пътна безопасност се харчат и за ремонти, техника и конкурси
Според Сметната палата значителна част от средствата не се насочват към дейности с пряк ефект върху безопасността на движението.
От изразходваните 125 млн. лева:
47,6 млн. лева (38%) са вложени в дейности с пряко отношение към пътната безопасност – камери, системи за контрол, дрегери и тестове за наркотици;
67,3 млн. лева (54%) са похарчени за дейности с косвен ефект, включително закупуване на автомобили;
10,2 млн. лева (8%) са използвани за разходи без връзка с пътната безоп
