Connect with us

България

Над половин милиард лева за пътна безопасност са неизползвани, а катастрофите се увеличават  

Публикувана

на

България продължава да е сред държавите с най-висока смъртност по пътищата в Европейския съюз, въпреки че във Фонда за безопасност на движението са натрупани над половин милиард лева. Това показва одит на Сметната палата за периода 2021 – средата на 2025 г., който поставя сериозни въпроси за управлението на средствата и ефективността на мерките за ограничаване на пътния травматизъм.

Към юни 2025 г. във Фонда за безопасност на движението са налични 523,4 млн. лева. Средствата се формират основно от глоби, наложени чрез автоматизирани системи за контрол на движението.

Реклама

За последните четири години и половина във фонда са постъпили 428 млн. лева, но са изразходвани едва 125,1 млн. лева. Причините за натрупването на средствата са административни проблеми, забавени и прекратени обществени поръчки, както и ограничени възможности за кандидатстване на общини и други организации.

Одиторите предупреждават, че заради инфлацията реалната стойност на натрупаните средства вече е намаляла значително. Ако сегашният модел на управление се запази, неизползваният ресурс може да достигне 873 млн. лева до края на 2028 г.

Реклама

Средства за пътна безопасност се харчат и за ремонти, техника и конкурси

Според Сметната палата значителна част от средствата не се насочват към дейности с пряк ефект върху безопасността на движението.

Реклама

От изразходваните 125 млн. лева:

47,6 млн. лева (38%) са вложени в дейности с пряко отношение към пътната безопасност – камери, системи за контрол, дрегери и тестове за наркотици;
67,3 млн. лева (54%) са похарчени за дейности с косвен ефект, включително закупуване на автомобили;
10,2 млн. лева (8%) са използвани за разходи без връзка с пътната безоп  

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *