Свят
Сергей Лавров: Европа използва дипломацията като инструмент за натиск срещу Русия
Руският външен министър Сергей Лавров публикува обширен анализ, в който излага позицията на Москва относно войната в Украйна, отношенията между Русия и Европа и перспективите за бъдещата система за сигурност на континента.
Статията на руския външен министър Сергей Лавров е трябвало да бъде публикувана в „Политико Европа“, но редакцията на изданието се е отказала от публикацията непосредствено преди излизането ѝ.
Повод за коментара са условията, представени от лидерите на Великобритания, Франция и Германия, както и от украинския президент Володимир Зеленски на среща в Лондон на 7 юни 2026 г. Според Лавров тези искания се представят от Европа като основа за диалог с Русия.
В статията си той твърди, че през последните две десетилетия Западът е използвал диалога с Москва като прикритие за разширяването на НАТО и Европейския съюз към руските граници. По думите му европейските държави са играли активна роля в политическите процеси в Украйна още от началото на XXI век, включително по време на Оранжевата революция и събитията през 2014 г.
Лавров обвинява европейските страни и за провала на Минските споразумения, като посочва, че Франция и Германия не са настоявали за тяхното изпълнение. Той припомня и изказвания на бивши западни лидери, според които споразуменията са дали време на Украйна да укрепи армията си.
Според руския външен министър европейските държави продължават да подкрепят Украйна военно и политически, като същевременно говорят за мирни преговори. Той твърди, че истинската цел е запазването на управлението в Киев и продължаването на конфронтацията с Русия.
В статията се посочва още, че Европейският съюз изг
