Connect with us

Технологии

Пропилени милиарди: НАСА окончателно погребва лунната станция Gateway 

Публикувана

на

Един от най-скъпите и обсъждани стълбове в новата лунна надпревара официално отиде в историята. НАСА сложи точка на бъдещето на орбиталния комплекс Gateway, като издаде официална заповед към главния изпълнител Northrop Grumman за пълно преустановяване на работата по жизненоважния обитаем модул HALO. Радикалният завой принуди аерокосмическия гигант спешно да започне пренасочване на стотици инженери и тесни специалисти към съвсем различни програми. Горчивата равносметка за американския данъкоплатец е сурова – само по това перо Northrop Grumman вече е усвоила над 1 милиард долара, които, заедно с договорите на десетки подизпълнители по веригата, сега ще трябва да бъдат безвъзвратно отписани в графата „невъзвратими загуби“.

Голямата софтуерна и стратегическа промяна назряваше още от пролетния брифинг на агенцията, когато новата администрация реши изцяло да пренапише архитектурата на водещата програма Artemis. Вместо да се изгражда сложна и скъпа междинна „спирка“ в лунна орбита, която да служи за транзитно убежище на астронавтите, приоритетът бе преместен директно върху изграждането на постоянна база на самата лунна повърхност. Това решение автоматично превърна летящата космическа гарсониера HALO в напълно излишна тежест.

Реклама

И докато силовият и задвижващ модул на станцията все пак намери спасителен пояс – той ще бъде конструиран наново и интегриран в бъдещ космически кораб с ядрен двигател за марсианската мисия през 2028 г. – съдбата на жилищния отсек остава трагична. До последно от Northrop Grumman водеха изтощителни преговори с Белия дом и космическото ведомство в опит да спасят проекта, предлагайки HALO да бъде модифициран за нуждите на н 

Реклама
Към цялата статия
Реклама
Натисни тук за коментар

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *